نشریه پژوهش مدیریت بهره وری- درباره نشریه
هدف از انتشار نشریه پژوهش مدیریت بهره وری

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/2/10 | 
بهره‌وری، اطمینان به توانایی انجام دادن کارهای امروز بهتر از دیروز است.  درواقع بهره‌وری را می‌توان به استفاده مطلوب از همه‌ی امکانات، سرمایه‌ها، نیروها، منابع و فرصت‌ها در تولید کالا و عرصه خدمات تعریف کرد. از اهداف مهم بهره‌وری می‌توان به کاهش هزینه، افزایش تولید و خدمات، افزایش کیفیت و استفاده بهینه از زمان اشاره کرد. بهره‌وری بدون ارتقای کیفیت، امری بیهوده است. افزایش کیفیت می‌تواند شامل بهبود امور مادی نظیر تولید کالا و خدمات و بهبود شرایط کار، و امور معنوی مانند بهبود شیوه زیستن، عبادت و اجرای احکام الهی باشد. در اسلام به افزایش کیفیت توجه ویژه‌ای شده است، به‌گونه‌ای که خداوند درآیات نورانی قرآن کریم، بارها انسان را به انجام بهترین‌ها دعوت می‌کند.
از دیگر اهداف مهم بهره‌وری، کاهش هزینه است. دین مبین اسلام در موارد فراوانی به مؤمنان سفارش می‌کند از منابع در اختیارشان درست استفاده کنند تا با پیش‌گیری از خسارت‌های احتمالی، هزینه‌ها را کاهش دهند. اسلام با سفارش به استفاده معتدل از منابع، می‌خواهد از اسراف که هزینه فراوانی به افراد تحمیل می‌کند، جلوگیری کند تا هزینه‌های اضافی، در موارد ضروری‌تر و مهم‌تر به کار گرفته شود. بهره‌وری جزو مؤلفه‌های‌ تأثیرگذار در توسعه کشورها و ورود آن‌ها به فضای رقابتی است که توجه ویژه به آن سبب رشد و توسعه اقتصادی و جلوگیری از هدر رفتن منابع ملی می‌شود. کشورهای متعددی توانسته‌اند پیشرفت‌هایی را در زمینه‌ی استفاده صحیح و درست از منابع خود داشته باشند و تحول‌ شگرفی را در همه حوزه‌های بهره‌وری داشته باشند. بی‌شک یکی از ارکان این پیشرفت توجه به پژوهش‌های کاربردی در تمامی حوزه‌های بهره‌وری در آن کشورها است که به‌عنوان پیشران تحول و توسعه ایفای نقش می‌نماید.
با توجه به پیشرفت و توسعه روز‌افزون دانش بهره‌وری، ارائه نتایج حاصل از پژوهش‌ها و تحقیقات حوزه بهره‌وری برای استفاده محققان و علاقه‌مندان لازم و ضروری است. در این راستا، فصلنامه‌های علمی و پژوهشی، نقش کلیدی و اساسی در فرایند ثبت، نشر و ارتقای سطح این پژوهش‌ها و نیز ایجاد بستر مناسب برای توسعه ارتباط میان پژوهشگران عرصه مدیریت بهره‌وری، داشته‌اند. با عنایت خداوند و همت اعضای انجمن علمی مدیریت بهره‌وری ایران، این انجمن قصد دارد با انتشار دستاوردهای ناشی از پژوهش‌های کاربردی گامی در راستای رشد و اعتلای ایران اسلامی بردارد.
بدون شک این مهم بدون همت والای پژوهشگران و محققان حوزه بهره‌وری، امکان‌پذیر نخواهد بود. این انجمن و فصلنامه پژوهش مدیریت بهره‌وری، ناشر یافته‌های ارزشمند پژوهشگران و محققان کشور می‌باشند و درراه کسب مرجعیت علمی حوزه بهره‌وری تلاش می‌کنند؛ ازاین‌رو از همه متخصصان، محققان و دانشجویان عرصه بهره‌وری کشور دعوت می‌شود که با ارسال مقالات علمی خود، ما را یاری نمایند. همچنین از پژوهشگران، اعضای هیئت تحریریه، داوران و همه متصدیان تهیه فصلنامه که در تداوم، انتشار و ارتقای سطح علمی فصلنامه، نقش اساسی داشته‌اند تشکر ویژه به عمل می‌آید.

                                                                                                          اسماعیل امینی              
                                                                       عضو هیئت‌مدیره انجمن علمی مدیریت بهره‌وری ایران
                                                                                     و سردبیر فصلنامه پژوهش مدیریت بهره‌وری
نشانی مطلب در وبگاه نشریه پژوهش مدیریت بهره وری:
http://jpmr.ir/find.php?item=1.40.12.fa
برگشت به اصل مطلب